Zadlužení je morem dnešního světa

Morem dnešní doby je neustále se zvyšující dluh, ať už ve státním nebo soukromém podání. Šíří se plošně a jsou zasaženy všechny kontinenty.

Žijeme na úkor budoucnosti a na úkor dalších generací. Kam to povede? Co to může způsobit a jak z toho ven? To jsou otázky, které by si každý měl položit.

V Evropské unii je 28 zemí a z nich 14, tedy celá polovina je nad hranicí 70% dluhu vůči HDP. Hranice 70% je přitom z dlouhodobého úhlu pohledu meta, která je v podstatě smrtelná, protože historicky vždy měla za následek krach takto zadlužené ekonomiky.

Co je největším problémem pro Evropu a nejen pro ni? Je to dlouhodobá neschopnost dluh snižovat. Od roku 2008, kdy jsme zažili poslední krizi, se dluhy jen prohloubily a většina ekonomik pracuje s tzv. rozpočtovým schodkem. V praxi to znamená jediné. Další zadlužovaní a krytí výdajů půjčkou, kterou ovšem nikdo nesplácí. Krize neproběhla a ekonomiku neozdravěla. Problém se jen oddálil a tlačíme ho před sebou jako balvan do kopce. Jednoho dne nám ale dojdou síly a balvan na nás spadne.

Největší přeborník je Řecko s dluhem 179% vůči HDP, následováno Itálií (132%), Portugalskem (131%), Kyprem (107%), Belgií (106%) a Španělskem (100%)

Celá Evropská unie je dohromady v dluhu 84% vůči HDP, což je od roku 2008 nárůst více než 30%

Největší nárůst přitom vytvořilo Slovinsko, kdy dluh 21,8% vůči HDP dokázalo za 9 let zvýšit na 79,5%. To je 270% nárůst dluhu oproti reálnému výkonu ekonomiky.

Co z toho vyplývá? Budou se dít věci, na které je málokdo připravený, protože z tohoto kola již není cesty ven. Země jako Řecko, Španělsko, Itálie, Portugalsko atd. jsou ve své podstatě zkrachovalé a není jim pomoci.

Díky politice EU, která tyto země napojila na „kapačky“ a lije do jejich ekonomik další a další miliardy EUR, krach zatím technicky neproběhl, ale je nevyhnutelný. Přijde, ať se nám to líbí nebo ne. A někdo nakonec všechny dluhy zaplatí, protože žádný oběd není zadarmo. Kdo si myslíte, že to bude? A jak se to provede? Dá se na to připravit?

Vše nakonec zaplatí obyčejní lidé skrze případnou inflaci, hyperinflaci, nepřímé i přímé daně, měnovou reformu atd. Něco bude jistě aplikováno, ale co to konkrétně bude, to bohužel nevím. Co ale vím je to, že se na případné restrikce můžeme připravit a užívat si života s minimem rizik, bez obav z budoucnosti.

  • Rubriky