Máte už svůj bitcoin?

Máte už svůj bitcoin? To byla otázka při placení u pokladny v jednom nejmenovaném obchodě. Tato otázka a na takovém místě mě vedla k zamyšlení nad současnou bitcoinovou horečkou. Bitcoin se na trhu objevil v roce 2009, tedy poměrně nedávno a proto není možné dost dobře odhadovat, kam a jak se bude vyvíjet. Je možné, aby tato neuchopitelná forma, která existuje jen někde ve virtuálním světě, odsunula pevné a hmatatelné hodnoty na druhou kolej?

Pevnou a hmatatelnou hodnotou myslím hlavně zlato a stříbro. Hodnoty, které mají tradici delší 5.000 let a doprovázejí lidstvo od jeho prvních kroků a přes všechny otřesy jsou s ním až do dnešních dní. A že jejich význam nabírá stále na síle, dokládá rostoucí poptávka a zájem investorů. Jsou totiž jakousi ochranou. Fyzickou jistotou!

Vyměnit tuto jistotu za novou formu je určitě velmi lákavé. Bitcoin, který se objevil v roce 2009 s nulovou hodnotou, s neexistujícím trhem a s pár IT nadšenci, kteří obchodovali jen mezi sebou, moc důvěry nevzbuzoval. Nicméně postupem času jeho hodnota začala narůstat a dnes se pohybuje téměř na hranici 2.700 dolarů za 1 BTC. Přitom cena zlata je na úrovni cca 1 270 dolarů za unci u stříbra je to kolem 17 dolarů. Oba kovy jsou tedy levnější než tato virtuální měna. I když srovnávat přesnou jednotku zlata, kterou udává trojská unce s jedním kusem (ani kus to vlasně být nemůže) něčeho virtuálního, mi moc nejde.

Bitcoin vznikl na základě principu zlata. Tedy spíše na tom, že se stejně jako zlato se bitcoin někde těží (jen virtuálně), že je ho omezené množství a že nejde dostisknout nebo falšovat. Ovšem chybí mu fyzická forma a hlavně faktická potřeba, jako například u stříbra, kdy 85% toho co se vytěží spotřebuje průmysl.

Je Bitcoin taková forma, která uchová hodnotu i do budoucna? Jak dlouho bude existovat? Nezmizí za pár let a neobjeví se něco nového? To se nedá přesně předpovědět. Je sice hezké vlastnit bitcoin a vidět takový nárůst, ale není to jen další bublina? Co když jeho hodnota spadne stejně rychle, jako teď roste? Pořád je to jen virtuální, nehmatatelné, vlastně i zbytečné a tím pádem i značně nejisté. Ve srovnání s tradicí, potřebou a historií drahých kovů bitcoin nemůže vůbec konkurovat. Ony uchopitelné hodnoty, tedy fyzické kovy, totiž měly své místo v historii lidstva vždy a jejich postavení stále narůstá. Dokládá to především rostoucí celosvětová poptávka průmyslu a také rostoucí poptávka investiční formy zlata a stříbra.

Každý by měl zvážit, kde a jak si uchová své bohatství. Zda se nechá strhnout vlnou nových trendů v podobě kryptoměn, které nabízejí značné zisky ale současně přinášejí obrovská rizika a nebo zůstane věren fyzickým hodnotám.

Podle mého názoru se kryptoměny nevyrovnají hodnotám a oblíbenosti tradičních kovů. Zlato a stříbro zkrátka tento boj mezi světem fyzickým a virtuálním vyhrají, to jsem si zcela jistý.

  • Rubriky