Kteří miliardáři se spoléhají na zlato?

Co můžeme očekávat na trzích v druhé polovině letošního roku? Bude to bankovní krize v jejímž důsledku zmizí z trhu likvidita? To by znamenalo propad akciových trhů a nemovitostí.

Na takový scénář se připravují i někteří věhlasní miliardáři, kteří zlato nikdy moc neprferovali. V posledních měsících, ale v jejich portfoliích zaujímají drahé kovy významné místo a procento zlata a stříbra v jejich majetku výrazně narostlo.

1. Lord Jacob Rothschild
Tento světový miliardář a šéf investiční společnosti RIT Capital Partner, pocházející ze světoznámé bankovní rodiny, považuje aktuální kvantitativní uvolňování, nízké úrokové sazby a negativní výnosy za „největší měnový experiment v dějinách světa“. Chování centrálních bank považuje za nezodpovědné. Uchování hodnoty svého jmění, které se pohybuje kolem 5 miliard dolarů, je jeho hlavním cílem a jako nejlepší způsob vidí skupování zlata. V roce 2016 navrhl Rotschild změnu svého portfolia a podíl zlata a drahých kovů navýšil o dalších 8 %, přičemž poměr v akciích naopak snížil.

2. David Einhorn
David Einhorn je americký investor, manažer hedgeových fondů a filantrop. Je zakladatelem a prezidentem společnosti Greenlight Capital, která sídlí v New Yorku. V roce 2017 spravuje společnost aktiva ve výši 9,27 miliardy dolarů. Einhornovo jmění se pohybuje kolem 1,53 miliardy dolarů. Tento investor zastává stejný názor jako Rothschild a domnívá se, že dnešní měnová politika se stává stále více dobrodružnou a spolu s kroky nového prezidenta Donalda Trumpa nakonec povede k dramatickému růstu inflace. I pro Einhornovy investice je charakteristická snaha udržet zlato v horních příčkách majetku.

3. Raymond Dalio
Raymond Dalio je rovněž americký investor, manažer hedgeových fondů a filantrop. Založil investiční společnosti Bridgewater Associates, která patří k největším hedgeovým fondům na světě. V letech 2011–2012 byl společností Bloomberg Markets zařazen mezi 50 nejvlivnějších osob světa. Jeho majetek dosahuje cca 15,9 miliardy dolarů a Dalio tak představuje 30. nejbohatší osobu v USA a 69. nejbohatší na světě. Říká, že v dnešní době máme ve světě příliš mnoho dluhů. To má za následek opět tisk peněz, které obsluhu tohoto zadlužení usnadňují. Taková situace vede k nutnosti mít část svého portfolia uloženou ve zlatě.

4. Stanley Druckenmiller
A taky Stanley Druckenmiller je americký investor, manažer hedgeových fondů a filantrop. Jeho jmění se pohybuje kolem 4,7 miliardy dolarů. Je také bývalým předsedou společnosti Duquesne Capital, kterou založil v roce 1981. Fond uzavřel v roce 2010. Od roku 1988 do roku 2000 spravoval finance pro Georga Sorose. Někteří experti Druckenmillera pokládají za nejlepšího správce peněz všech dob. I on v poslední době vsadil na zlato, ovšem z jiných důvodů než předcházející manažeři. Své obchody prováděl vždy s velkým přesvědčením. V únoru letošního roku ho právě ono přesvědčení vedlo k investici do zlata. Věří totiž nejen v růst tohoto kovu, ale i v podstatu drahých kovů obecně. Ví se, že své zlaté pozice prodal ihned po zvolení prezidenta Donalda Trumpa, kdy zlato stouplo. Svůj postoj ale přehodnotil a znovu se obrátil ke zlatu jako formě bezpečí.

  • Rubriky