Drahé kovy

Cena kovů pod jejich celkovými náklady na těžbu

Díky potlačování se dnes ceny drahých kovů pohybují pod celkovými náklady na jejich těžbu. Avšak co to znamená pro budoucí ceny?

Firma může z ekonomického hlediska po jistou dobu vyrábět pod celkovými náklady (je to pro ni ekonomicky výhodnější než zavřít úplně). Důležité je, že její produkční (provozní) náklady jsou pod cenou prodávaného produktu (v tomto případě drahého kovu). Jednorázové náklady jako nákup strojů nebo vybudování dolu označujeme jako fixní (kapitálové). Těžební společnosti mají tyto fixní náklady značné.

 

 

Většina dolů je dnes v situaci, kdy výkupní cena drahého kovu je sice pod celkovými náklady, ale stále ještě převyšuje produkční náklady. Těžební společnosti řeší tuto situaci odkládáním fixních nákladů: tj. omezením průzkumů, odložením nákladů na obnovu dolů, těžením rudy s nejvyšším obsahem rudy a často i masivním propouštěním. Některé dokonce krachují. Z toho vyplývá, že budoucí těžba dude nižší. A také jistě chápete, co se stane s cenou drahých kovů, když se setká klesající nabídka s rostoucí poptávkou.

Využije aktuálních extrémně nízkých cen kovů a pořiďte si Váš depozit drahých kovů již dnes!

Chci nezávazné informace