Do čeho investovat v roce 2017?

Když se probírám ekonomickými předpověďmi na rok 2017, nestačím se divit. Dozvídám se, že světová i česká ekonomika v roce 2017 solidně poroste a americký dolar bude i nadále v růstovém trendu. Radostnou zprávou prý je, že se začíná vracet inflace a Česko čeká na exit ČNB, tzn. i  silnější korunu a pokračování růstu cen nemovitostí (to co se děje okolo nemovitostí by bylo na samostatnou knihu).

Investoři, ale bohužel již řadu let naprosto ignorují významná geopolitická rizika. Po nevyřešených problémech Řecka, válce na Ukrajině (která stále neskončila), pokračující sérii teroristických útoků v Evropě i jinde ve světě, obrovské bankovní krizi v Itálii, občanské válce v Sýrii a úspěšném BREXITU vše završilo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Vypadá to, že by s investory v současnosti nijak výrazně nezatřásl asi ani útok mimozemšťanů.

Obrovské množství peněz, které natiskly a stále tisknou některé centrální banky (ECB, FED, Bank of England, Bank of Japan), v kombinaci se stále historicky mimořádně nízkými (mnohdy i zápornými) úroky bude dále tlumit geopolitické šoky a tlačit na růst cen rizikových investic, které nabízejí investorům alespoň nějaký kladný výnos.

Proto doporučuji zapojit zdravý selský rozum a nesnažit se za každou cenu najít „zaručený recept“ na zisk. Dnes to z výše uvedených důvodů, a také pokud nejste schopni a ochotni akceptovat vysoká rizika, totiž není možné.

Já osobně sázím ve střednědobém výhledu na jistotu, tedy na drahé kovy.  Zlato i stříbro jsou prověřeny několika tisíciletou historií. No a pokud se budou dále dít finanční a ekonomické otřesy, je zlato výborným prostředkem, jak si majetek pojistit a také zhodnotit. Investovat do drahých kovů je dnes navíc velice jednoduché.

 

 

  • Rubriky