Další finanční krize bude katastrofální, předpovídá Jim Rogers

Připravte si záchranné vesty, žene se na nás finanční krize, věří investor a ekonomický komentátor Jim Rogers. Podle něj krize, která svět zasáhne v letošním, či příštím roce, bude mimořádně ničivá a devastující. „Finanční krize z roku 2008 proti tomu byla legrácka,“ říká investor v rozhovoru pro deník Business Insider. 

Proroctví ekonomického guru Rogerse, je všechno, jen ne příznivé. Pokud se jeho slova naplní, čeká svět do konce příštího roku ekonomická katastrofa. „Bude to velmi, velmi vážné,“ varuje Rogers, který například se Georgem Sorosem zakládal veleúspěšný investiční fond Quantum. Nyní však investor varuje, že světové finanční trhy čeká jízda jako na horské dráze.

„Když se na to podíváme statisticky, tak například v USA máme finanční problémy každé čtyři roky až sedm let. Od poslední finanční krize však uplynulo již osm let. To je velmi dlouhá doba a myslím, že další krize tak bude nejhorší, jakou kdy zažiji. Minule, v roce 2007, jsme měli dluhovou krizi. To byla oproti naší příští krizi jenom legrace,“ tvrdí investor.

Rogers je známý tím, že vyzdvihuje asijské ekonomiky, protože věří v jejich konkurenční výhodu oproti západním ekonomikám. Před několika lety se tak přestěhoval do Hongkongu a své děti naučil mandarínsky. V rozhovoru z roku 2008 Rogers uvedl, že Číňané jsou velmi pilní a motivovaní lidé, což jsou i vlastnosti, které chce naučit své děti. „Pokud jste byli chytří v roce 1807, přestěhovali jste se do Londýna, pokud v roce 1907, stěhovali jste se do New Yorku. A pokud jste chytří v roce 2007, stěhujete se do Asie,“ řekl Rogers.

Je však otázka, zda údajnou nadcházející finanční bouři ustojí i Rogersem tolik milované asijské ekonomiky. „Uvidíme padat vlády, uvidíme padat státy. Naposledy to odnesl Island, podobných krachů uvidíme nyní více. Rovněž instituce. Uvidíme instituce, které zde byly velmi dlouhou dobu, jak krachují, nezbyde po nich ani vzpomínka. Bude toho více, ať již je o muzea, nemocnice, univerzity či finanční skupiny,“ myslí si investor.

Podle Rogerse bude spouštěč krize velmi nenápadný. „Naposledy to byl Island, mnoho lidí přitom netušilo, kde Island vůbec leží či že má vůbec nějaký finanční sektor. Myslím, že to bude opět nějaká nenápadná záminka, která roztočí smrticí finanční spirálu,“ uzavírá Rogers.

zdroj http://www.info.cz

  • Rubriky